Oceanic +

obudowa oceanic +

Obudowa Oceanic+
Do tej pory fotografowałem pod wodą głównie systemem micro 4/3 który mimo że w nazwie ma micro wcale nie jest taki micro . Od pewnego czasu rozglądałem się za mniejszym rozwiązaniem.

Od zawsze byłem fanem produktów apple więc bardzo mnie zainteresował nowy produkt który powstał z myślą o użytkownikach telefonów tej marki.
Rynek fotograficzny w tej chwili podzielił się na dwie grupy produktów. Jedna grupa to aparaty z wymienną optyką (obiektywami) z różnymi formatami matryc poczynając od pełnej klatki poprzez matryce aps-h, aps-c,aps-c canon, micro 4/3. Druga grupa to smartfony których nowoczesne matryce i jakość zdjęć wykluczyły praktycznie sprzedaż aparatów typu compact.
Nie każdy jednak potrzebuje pod wodą wielkiego obudowanego aparatu aby prezentować swoje zdjęcia w konkursach czy też wykonywać profesjonalne zdjęcia wykorzystując manualne ustawienia aparatu. Wiele osób traktuje aparat fotograficzny czy tez smartfon jako narzędzie do tworzenia pamiątek lub dzielenia się zarejestrowanymi obrazami ze znajomymi lub też umieszczaniu ich w mediach społecznościowych. Do takich ludzi głównie jest skierowany ten produkt.
Z uwagi na to że ja również nie zawsze mam ochotę zabierać ze sobą wielki aparat pod wodę to postanowiłem przetestować obudowę oceanic+

Obudowa dotarła do mnie w pierwszym terminie dostawy od dystrybutora.
Solidnie zapakowana w twardy kartonik już sprawia wrażenie produktu o wysokiej jakości. Wewnątrz sztywne matowe etui w którym mieści się zarówno obudowa jak i akcesoria które są w komplecie. Ułatwi zapewne transport w bagażu podręcznym podróżując samolotem.
Nie będę opisywał wyglądu obudowy ponieważ każdy może obejrzeć ją na zdjęciu  Dodam tylko że jakość materiałów jest wysoka i trzymając ją w dłoni sprawia wrażenie solidnej.
W zestawie otrzymujemy również standardowy kabel ładowania w standardzie USB-C który służy do ładowania baterii która zasila obudowę.
Do uruchomienia obudowy wymagana jest aplikacja oceanic+ która jest darmowa w wersji podstawowej jeśli jednak chcemy w pełni wykorzystać możliwości obudowy i korzystać z komputera nurkowego który jest zintegrowany z obudową musimy wykupić wersję pełną. Z racji że na codzień korzystam z ultra watch to miałem już pełną wersję aplikacji.
Po zainstalowaniu aplikacji i sparowaniu telefonu z aplikacją dostaniemy na ekranie telefonu informacje krok po kroku jak zainstalować telefon wewnątrz i bezpiecznie korzystać z urządzenia. Wewnątrz obudowy wystarczająco dużo miejsca aby zainstalować dowolny telefon marki apple. Duży plus za brak konieczności wyjmowania telefonu z obudowy zabezpieczającej mimo że posiadam dosyć potężną obudowę UAG do iPhone 14.
Obudowa nie jest wyposażona w pompkę odciągającą powietrze. Odpowiedzialny za to jest elektryczny system vacuum który odciąga powietrze i posiada czujnik sprawdzający czy nie doszło do rozszczelnienia.
Pełen entuzjazmu rozpocząłem testowanie aparatu i pojawił się problem.
Aplikacja telefonu bardzo wolno pracowała i obraz często się zacinał. Postanowiłem przetestować ją z innym telefonem. Objawy identyczne. Zgłosiłem problem do dystrybutora. Parę dniu później producent wypuścił aktualizację aplikacji która już była dostosowana do najnowszej aktualizacji apple i problemy zniknęły.
Czas na prawdziwe testowanie sprzętu w nurkowych warunkach.
Każdy nurkujący już po Owd ma świadomość że do uzyskania zadowalającej fotografii pod wodą niezbędne jest światło. Z racji posiadania lampy wideo firmy SUPE model V6K postanowiłem ją zamontować do obudowy. Zamontowałem podstawę z firmy ikelite (obudowa ocenić posiada standardowe mocowania kompatybilne z wszystkimi podstawami do lamp wideo) dołożyłem ramię, 2 zaciski kulowe 1 cal i podpiąłem lampę. Lampa jest bardzo silna w trybie maksymalnym 12000 lumen i posiada jedne z najlepszych led jakie zostały zastosowane w lampach wideo. Według mnie była trochę za silna więc fotografie wykonywałem w trybie 50% lub 30% mocy.

Po ustawieniu wszystkich parametrów które mnie interesowały(przede wszystkim formatu zapisu RAW aby łatwiej edytować zdjęcia) wyruszyłem na nocne nurkowanie.
Focus działał prawidłowo jeśli obiekty były blisko i były dobrze doświetlone lampą (nurkowanie nocne). Wykonałem serię zdjęć które prezentuje poniżej. Nie możemy wymagać od matrycy iPhone o wielkości pół paznokcia aby zdjęcia były idealne. Jednak myśle że jeśli zastosujemy dobre światło i potrafimy kadrować jak i obrabiać zdjęcia w postprodukcji to efekt będzie zadowalający. Wadą telefonów jest brak możliwości fotografowania w trybie manualnym. Dla mnie wada ale dla wielu użytkowników to zaleta że wszystko działa w trybie automatycznym. Iphone zawsze ma stałą przysłonę na poziomie 1.5 czyli bardzo jasno przez co nie możliwe jest uzyskanie dużej głębi ostrości. Czas naświetlania i czułość matrycy jest regulowana w automacie. Czasami automatyczne iso dochodziło do 1250 gdzie pojawiał się szum który jednak można było bez problemu usunąć w postprodukcji. Do obróbki zdjęć posługiwałem się oprogramowaniem Lightroom
Jeśli chodzi o ergonomię to wszystko jest bardzo dobrze przemyślane. Nie miałem okazji przetestować obudowy w rękawiczkach.
Wnioski:
Dla kogo jest ten produkt ?
Jest to produkt przede wszystkim dla posiadaczy iPhone. Kupowanie iPhone na potrzeby robienia zdjęć nie ma sensu. Jeśli jednak jesteśmy fanami iPhone i chcemy amatorsko rejestrować obrazy pod wodą i nie zagłębiać się w bardziej zaawansowaną fotografię to śmiało polecam ten produkt.
Jeśli myślimy o bardziej zaawansowanej fotografii to Oceanic+ będzie nas ograniczał. Brakiem możliwości zastosowania wymiennych obiektywów lub lamp strobe, jak i brakiem manualnej zmiany przysłony.

galeria

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *